Přihlásit se Registrovat

Také vám přijde, že za potraviny utratíte měsíčně obrovskou sumu peněz? Už nemusíte. Stačí se držet jediné zásady – plánovat týdenní jídelníček dopředu. Nejen, že tak udržíte rozpočet v rozumných mezích, ale navíc budete mít stoprocentní přehled o svém jídelníčku. Jak nejlépe postupovat při rozmýšlení svých nákupů?

Plánování jídla se vyplatí

Klíčem k šetření na jídle není nakupování podezřele levných a nekvalitních potravin. Řešení je daleko méně bolestivé. Vaše útrata za jídlo výrazně klesne, pokud si dopředu rozmyslíte, co v následujících dnech chcete vařit, a podle toho nakoupíte.

plánování jídla se vyplatí

Předem vymyšlený týdenní jídelníček vám vytrhne trn z paty ale i z dalších důvodů. Jednak budete mít jasný přehled o tom, co jíte, a svůj jídelníček si tak můžete lépe pohlídat. Také vám odpadnou každodenní starosti s vymýšlením obědů nebo večeří. Kromě toho vám doma nebudou přebývat potraviny, které případně vůbec nevyužijete nebo vyhodíte.

Jak moc dopředu jídlo plánovat?

Týdenní jídelníček, tedy rozmyšlení jednotlivých chodů v následujících pěti pracovních dnech a nadcházejícím víkendu, při plánování bohatě stačí. Neznamená to ale, že musíte vymyslet speciální menu na každý den.

Uvařte větší množství jídla na večeři, a to pak využijte i další den k obědu nebo dokonce na více dní dopředu. Stejně tak můžete vykouzlit více různých jídel ze stejných surovin. Třeba těstoviny využijete jako přílohu, hlavní ingredienci salátu nebo je můžete zapéct spolu se zbytkem masa a zeleniny z předešlého dne.

Nákup kvalitních surovin

Zdravý týdenní jídelníček

Při plánování jídla dopředu myslete na to, že byste každý den měli jíst pět porcí, tedy snídani, dopolední svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Snažte se jíst v pravidelných intervalech. Průběžně tak svému organismu dodáte potřebnou energii a zabráníte nepříjemnému hladovění. Nejen vyvážený jídelníček, ale i stejnoměrné rozestupy mezi jednotlivými jídly podpoří váš metabolismus, a usnadní tak i zdravé hubnutí.

Vyvážená strava je základ pro týdenní jídelníček

Váš jídelníček by měl obsahovat vyvážený podíl bílkovin, tuků a sacharidů. Konkrétní hodnoty a celkový energetický příjem pak záleží na vašem pohlaví, věku a také životním stylu. Snažte se konzumovat hlavně lokální suroviny a vyhněte se průmyslově zpracovaným potravinám.

Inspirujte se příkladem celodenního jídelníčku:

Snídaně:

1/ Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou/sýrem/šunkou, zelenina.

2/ Ovesné vločky s (rostlinným) mlékem/jogurtem, kus ovoce.

3/ Salát z více druhů ovoce (např. jablko, banán, hroznové víno), bílý neslazený jogurt.

Svačina:

1/ Ovocný salát.

2/ Celozrnný rohlík, kvalitní šunka, zelenina.

3/ Hrst oříšků a jablko posypané skořicí.

Oběd:

1/ Pečená ryba (treska, losos…) s bramborem a zeleninou na páře.

2/ Kuřecí prso s rýží, zeleninový salát.

3/ Kuskusový salát s cizrnou a zeleninou.

Svačina:

1/ Knäckerbrot s pomazánkou z Cottage sýra, zelenina.

2/ Míchaný zeleninový salát s opraženými dýňovými semínky a sýrem.

3/ Sklenice zakysaného mléčného výrobku.

Večeře:

1/ Těstovinový salát s tuňákem.

2/ Celozrnná tortilla s kuřecím masem a zeleninou.

3/ Pohankový salát se šmakounem a pečenou zeleninou.

 

Jak ušetřit na jídle

Bez seznamu potravin ani krok

Už jste si rozmysleli, jaká jídla budete v příštím týdnu vařit? Výborně. Nastává tedy čas jít na nákup. Ještě předtím ale nezapomeňte na to nejdůležitější – vytvořte si nákupní seznam potravin. Samozřejmě postačí papír a tužka, ale pokud máte chytrý telefon, pomůže vám stejnojmenná aplikace. Vytvořený nákupní seznam v rámci ní můžete navíc sdílet i s ostatními členy domácnosti, kteří tak uvidí, které potraviny je potřeba dokoupit.

Příprava stravy pro celou rodinu

Větší nákup jen jednou za měsíc

Rozvrhněte si také jednotlivé nákupy. Jednou měsíčně vyrazte na větší nákup, kde se zásobíte větším množstvím trvanlivých potravin. Ty pak každý týden doplňte surovinami potřebnými pro vymyšlená jídla. Během týdne pak jen stačí párkrát zajít pro čerstvé pečivo, ovoce nebo zeleninu.

Nakupujte v akci

Nákup v akci se rozhodně vyplatí. Hlavně trvanlivé potraviny v akci se nebojte nakupovat ve velkém. Stejně tak i maso nebo jiné dražší zboží, které pak můžete zamrazit. Na stránkách AkcniCeny.cz najdete platné letáky jednotlivých obchodů, a tak vám už žádné aktuální slevy neujdou.

Šetřete na svačinách

Navařte si doma nejen hlavní jídla, ale připravte si předem také svačiny. Vyhnete se tak zbytečnému utrácení za předražené obložené housky v bufetu a nenecháte se zlákat nezdravými mlskami, když vás během dne přepadne hlad.

Plánujte jídlo dopředu

Získejte část peněz z nákupu zpět

Co takhle získat z každého nákupu potravin až 15 % celkové částky zpátky? S cashbackovým portálem VratnéPeníze.cz se vám to podaří. Při nákupu na partnerském e-shopu, jako je např. Sklizeno.cz se vám ušetřené peníze automaticky připíšou na váš účet. Neodpírejte si ani jídlo v restauracích. Díky kuponům na slevových portálech (např.

A jak na jídle šetříte vy? Plánujete svůj jídelníček dopředu?