Přihlásit se Registrovat

Představte si, že by Vám každý měsíc přibyly na účtu tři tisíce korun. Jen tak, bez přesčasů, práce navíc nebo zbytečného omezování. Že Vám to zní trochu podezřele? Nebojte, není v tom žádný háček. Stačí jen trochu plánovat a osvojit si pár jednoduchých triků, které Vám pomohou ušetřit zbytečné náklady. 

1. Základ, jak ušetřit - stanovte si rozpočet

Přemýšlíte, jak co nejvíce ušetřit v domácnosti? Pak si v první řadě dejte dohromady své příjmy a porovnejte je s běžnými výdaji. K tomu Vám poslouží přehledné výpisy z bankovního účtu. Pokud chcete mít do detailů jasno, za co vlastně své peníze utrácíte, zaznamenávejte si jednotlivé výdaje do vlastní tabulky. Na základě těchto čísel si pak jednoduše sestavíte rodinný rozpočet na měsíc. Počítejte v něm také s dostatečnou rezervou pro případ, že se Vám třeba nečekaně porouchá auto nebo přestane fungovat pračka. Rozpočet se snažte poctivě dodržovat. Pokud si nevíte rady s tím, jak domácí rozpočet sestavit, poradíme vám, jak na to! 

1.krok jak ušetřit - sestavte si rozpočet

2. Jídlo plánujte dopředu

Chodíte do supermarketu a vlastně nevíte, co chcete koupit. A tak popadnete to, co Vám zrovna přijde pod ruku, a šup s tím k pokladně. Poznáváte se? Právě tady ale celková útrata za jídlo začíná šplhat zbytečně vysoko. Umění v tom, jak ušetřit za jídlo, nespočívá v nakupování podezřele levných potravin, ale v plánování. Předem si rozmyslete, co budete v příštím týdnu vařit a podle toho naplňte nákupní košík. Jednotlivé suroviny pak využijte k přípravě více jídel – třeba z těstovin vykouzlíte sytou přílohu, základ výživného salátu a zbytek můžete zapéct. Do práce si noste i svačinky, vyhnete se tak impulzivnímu nákupu předražené obložené housky v kantýně, když Vás přepadne hlad.

 3. Nakupujte ve slevách

Supermarkety pravidelně obšťastňují své zákazníky zlevněným zbožím. Přihlédněte proto k jejich letákům s akčním zbožím při sestavování týdenního rodinného menu. Tištěné letáky zpravidla najdete ve své schránce, případně rovnou v daném obchodě. Pokud chcete ušetřit lesy nebo Vám listování velkoformátovými papíry přijde nepraktické, poohlédněte se po slevách online. Jedním z praktických agregátorů slev je třeba portál AkcniCeny.cz. Případně zavítejte na oficiální web konkrétního řetězce. Trvanlivé potraviny nebo třeba čisticí prostředky a drogerii za zvýhodněnou cenu nakupte ve větším množství.

4. Počíhejte si na výprodeje

Vánoční slevy, novoroční výprodeje, Black Friday, Dny Marianne, vyklízení skladů… Jednotlivých výprodejů bývá během roku hned několik. Především oblečení a elektroniku díky nim mnohdy seženete jen za zlomek původní ceny. Výprodeje proto využijte hlavně k větším nákupům. Jen pozor, aby Vás nakonec nákupní horečka neuchvátila natolik, že skončíte i s tím zbožím, které vlastně vůbec nepotřebujete.

Počíhejte si na výprodeje

5. Nebojte se on-line bazarů

Zboží z druhé ruky není něco, čemu byste se měli vyhýbat obloukem. Vybavení do domácnosti, oblečení pro děti, hračky, knížky, ale i specializované produkty se naopak vyplatí pořizovat právě tam. Pokud ještě nejste, zaregistrujte se na celosvětový portál Aukro, kde si sami stanovíte maximální cenu, kterou jste ochotni za zboží utratit. Projděte si také Marketplace na Facebooku, kde už jste zřejmě zaregistrovaní. Případně využívejte jiných on-line bazarů, kde často najdete nejen použité, ale i zcela nové či nechtěně rozbalené věci ( www.eMimino.cz, www.rozbaleno.cz a další).

6. Na dárky myslete dopředu

Vánoční dárky kupujete den před Štědrým dnem a narozeninové cestou na oslavu? Zkuste se v tomhle zlozvyku přeci jen trochu polepšit. Pokud víte, po čem Vaši nejbližší touží, nebojte se danou věc vyhlížet klidně několik měsíců dopředu. Právě tak máte šanci chytit ji v příhodné akci nebo speciální nabídce. A kromě peněz si ušetříte i pořádnou dávku stresu při shánění dárečků na poslední chvíli.

7. Vyjednejte si výhodnější tarif

Máte svůj mobilní tarif nebo internetové připojení už léta zaregistrované u stejného operátora? Pak je načase zkontrolovat jeho aktuální nabídku. Ceny tarifů se mění, na ty výhodnější Vás ale firma sama od sebe neupozorní. Využijte také pozice „věrného zákazníka“ a prostřednictvím informační linky zkuste požádat o snížení sazby. Stejně tak postupujte i u svého poskytovatele energie.

8. Netopte zbytečně

Chodit uprostřed zimy doma v tričku s krátkým rukávem je sice pohodlné, ale vaší peněžence to zrovna moc neprospěje. Zodpovědným nakládáním s teplem rozpočtu také výrazně ulevíte. Odborníci navíc doporučují ideální teplotu na spánek okolo 18 stupňů Celsia. Radiátor tedy stáhněte aspoň během noci tak „na dvojku“ a při odchodu z domu ho nezapomeňte vypnout úplně.

Netopte zbytečně - můžete ušetřit

9. Vy užívejte výhod platební karty

Máte kreditní kartu? Výborně. Právě kreditky totiž svým majitelům poskytují velmi zajímavé bonusové programy. Třeba MasterCard Priceless Specials vám vrátí část peněz z každé platby kartou u vybraných obchodníků. Kromě toho máte jen díky vlastnictví karty možnost využívat výhodné slevy, akční nabídky nebo dostanete vstupenky zdarma.

10. S třádejte procenta z každého nákupu

Co kdyby se vám z každého nákupu vrátilo až 5 % zpátky? Přesně takhle funguje portál Vratné peníze. Jednoduše se zaregistrujete na webové stránky www.VratnePenize.cz a nainstalujete funkci Připomínáčku . Ten Vám vyskočí na obrazovce u každého spřízněného e-shopu, kde zrovna chcete nakoupit. Stačí kliknout a peníze se Vám automaticky začnou střádat na účet. Sami pak budete překvapení, kolik Vám jich tam takhle „samo od sebe“ přibude.