Přihlásit se Registrovat

Přípravy na cestu jsou v plném proudu a vy přemýšlíte o tom, jak během dovolené budete řešit peníze. Směnit české koruny na tamní měnu? Nebo spoléhat jen na platební kartu? Povíme vám, co byste si ohledně financí v zahraničí měli zjistit, a na co nezapomenout.

Místní měna a přibližné ceny

Nejdříve ze všeho si zjistěte, čím se v dané zemi platí. Podívejte se, jaké jsou aktuální kurzy měn, ať máte srovnání s českou korunou. Tyto informace vám poskytne každá směnárna a naleznete je samozřejmě i na internetu. Během cesty vám život usnadní mobilní aplikace s aktuálními kurzy měn (např. Currency), která zadanou částku přepočítá do zvolené měny za vás.

Hotově, nebo kartou? Peníze při cestování řešte s předstihem

V dalším kroku se informujte o tom, jaké jsou ve vaší dovolenkové destinaci přibližné ceny. Vyhledejte si výši vstupného do památek nebo národních parků, které plánujete navštívit, a možnosti případné slevy, ceny potravin, půjčení auta, sportovních aktivit a dalších turistických atrakcí. Takto si uděláte obrázek o tom, kolik peněz s sebou budete přibližně potřebovat. Raději vždy počítejte s dostatečnou rezervou na mimořádné výdaje.

Peníze v hotovosti vždy s sebou

Během cesty do zahraničí byste s sebou měli nosit alespoň minimální hotovost pro případ, že zrovna nebudete mít možnost vybrat peníze z bankomatu nebo zaplatit platební kartou. Plánujete dovolenou s předstihem? Pak máte velkou výhodu v tom, že můžete sledovat aktuální kurzy měn a peníze směnit až ve chvíli, kdy je kurz nejvýhodnější.

Kde peníze směnit? Máte v podstatě dvě možnosti:

směnárna a banka. Vyberte si tu směnárnu, která nabízí nejen výhodný kurz, ale také služby bez poplatku. V bance se ovšem poplatku nevyhnete, a tak se vám tento způsob příliš nevyplatí.Pokud se chystáte do exotických lokalit, jejichž měnu české směnárny neposkytují, vyplatí se vám mít při sobě americké dolary.

Celosvětově je americký dolar nejakceptovatelnější měnou, není problém ho na místě směnit za lokální měnu, případně jím přímo platit.

Platební karta

Kromě informací o místní měně si zjistěte také to, jak funguje platba kartou v zahraničí. Měli byste vědět, jaké karty v dané zemi berou, a zda se dá kartou běžně platit v obchodech, restauracích nebo hotelech.

Počítejte s tím, že na některých místech je platba kartou sice možná, ovšem účtuje se za ni poplatek. Obecně se ale díky výhodnému kurzu vyplatí platit kartou i v cizině. S platební kartou navíc odpadají starosti s počítáním hotovosti a celkově je s ní snadnější manipulace.

Je lepší vzít si s sebou více platebních karet, nejlépe od různých karetních asociací, embosované i neembosované. Mějte kontakt na svou banku kvůli případné blokaci karty, která je nezbytná, pokud byste kartu ztratili, okradli vás nebo byla karta zneužita. Můžete také svou banku informovat o tom, že v daném časovém období budete kartu využívat pro transakce v jiné lokalitě.

Hotově, nebo kartou? Peníze při cestování řešte s předstihem

Zkontrolujte si, v jaké výši máte nastavené limity pro platbu kartou nebo výběry z bankomatu. Zvažte, zda je na krátkou dobu nezvýšit. Snadno je totiž překročíte v případě nečekaných výdajů, jako je návštěva lékaře, uhrazení ubytování apod. Limity si však snadno můžete měnit on-line nebo prostřednictvím mobilní aplikace tak, jak se vám to zrovna hodí. Ověřte také dobu platnosti karty.

Součástí platebních karet také bývá cestovní pojištění pro cesty do zahraničí. Raději si ale pořádně prostudujte, jakou výši krytí pro jednotlivé oblasti nabízí, a jaké jsou jeho limity pro léčebné výlohy a asistenční služby.

Výběry z bankomatů

Vybrat si hotovost z bankomatu na místě, kdykoliv ji potřebujete, a nemít u sebe velký obnos peněz najednou, je nejspíš ta nejpohodlnější varianta nakládání s penězi. Zároveň se ale může stát tou nejméně výhodnou. Vždy se proto u své banky informujte o tom, jaké poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí se s vaším typem účtu váží. Počítejte s tím, že poplatky za výběr z bankomatu se ale netýkají pouze vaší banky, ale také banky, která provozuje daný bankomat.

Hotově, nebo kartou? Peníze při cestování řešte s předstihem

Při výběru z bankomatu v zahraničí se vám může stát, že se objeví možnost výběru přes DCC, dynamic currency conversion neboli dynamický převod peněz. Tento způsob je ale velmi nevýhodný, a tak jej nevyužívejte.

Bezpečnost na prvním místě

Při nakládání s penězi v zahraničí, a to jak s hotovostí, tak s platební kartou, byste měli být velice obezřetní. Snažte se u sebe nemít velký obnos peněz, aby případná krádež neměla závažné důsledky. Zbytek peněz uložte na bezpečné místo. Využívejte hotelových trezorů, ale také třeba opasku s všitou kapsou na peníze nebo pásu na peníze, který schováte pod oblečení.

Platební kartu nedávejte z ruky, a když pojmete podezření na její zneužití, okamžitě kontaktujte svou banku se žádostí o zablokování. Tato služba je u každé banky poskytována zdarma a pomáhá předejít velkým ztrátám.

Spropitné v zahraničí

Co země, to různé zvyky při placení. Proto si dopředu načtěte, jak to funguje třeba se spropitným, abyste se v restauraci vyhnuli nepříjemnému faux-pas. V některých zemích tvoří spropitné významnou součást příjmu obsluhy restaurace, jinde se automaticky započítává do celkové ceny, v dalších lokalitách se peníze navíc naopak považují za urážku. Kromě restaurací se tato forma poděkování může očekávat např. u pokojských v hotelu, obsluze čerpací stanice nebo u taxikářů.

Hotově, nebo kartou? Peníze při cestování řešte s předstihem

Jaké máte zkušenosti s placením kartou v zahraničí vy? Nebo raději využíváte hotovost? Napište nám do komentářů!