Přihlásit se Registrovat

Už nedočkavě odpočítáváte dny, které vám zbývají do odjezdu na dovolenou? Tak si zkuste dát dohromady, co všechno ještě potřebujete zařídit. Platné doklady, šikovně zabalené zavazadlo i aktuální informace o dané lokalitě vám při cestování ušetří spoustu komplikací. Pojďme se podívat na tipy, jak zabalit na dovolenou. 

Jak zabalit na dovolenou? Nepodceňte přípravu na cestu

Karta, pas a pojištění – svatá trojice všech cestovatelů

Že si zapomenete do kufru přibalit plavky, ještě takovou katastrofa není. Když si ale doma necháte doklady, máte zaděláno na pěkný průšvih. Co se tedy rozhodně v dostatečném předstihu vyplatí zkontrolovat?

Pas a víza

Pokud jedete do země mimo Schengenský prostor, potřebujete s sebou platný pas. Do většiny zemí světa vás přes hranice nepustí, pokud doba platnosti vašeho pasu nepřesahuje plánovanou dobu pobytu o 6 měsíců. Raději si proto včas ověřte, do kdy vám pas platí.

Spolu s ověřením aktuálních údajů na vašem pase si na stránkách Ministerstva zahraničí zjistěte, zda pro vstup do dané země nepotřebujete víza. Některé země vám je vydají až na hranicích, jiné nabízejí možnost zařídit si je on-line nebo osobně na konzulátu. Pro všechny případy si někam zapište kontakt na české velvyslanectví. Nebo se zdarma zaregistrujte do dobrovolné on-line databáze českých občanů cestujících do zahraničí.

Platební karta

Přemýšlíte, jak vyřešit peníze při cestování? Máte celkem tři možnosti. Můžete si směnit koruny za tamní měnu už doma v některé z českých směnáren. Případně si s sebou vezměte hotovost (nejlépe americké dolary), kterou směníte až na místě. Nebo si v peněžence nechejte pouze platební kartu, kterou využijete pro platby nebo pro výběr z bankomatu. Ideálně byste u sebe vždy měli mít kombinaci obojího – tedy hotovost pro případ, že platba kartou nebo výběr z bankomatu nebude možná, i kartu jako zálohu.

Zjistěte si u své banky, jaké vám bude strhávat poplatky za výběr, a podle toho si rozvrhněte, kolikrát se vám za dobu pobytu vyplatí peníze z bankomatu vybrat. Hodí se s sebou mít minimálně dvě různé platební karty a případně upravit limity na vašem účtu.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění před odjezdem na dovolenou rozhodně nepodceňte. Informujte se u vaší zdravotní pojišťovny, jaké možnosti pojištění vám nabízí, a porovnejte je s ostatními nabídkami na trhu. Většina pojištění jde bez problémů sjednat on-line, takže si ušetříte čas strávený ve frontě na pobočce. Některé banky nabízejí cestovní pojištění jako bonus k platební kartě. Důkladně si ale prostudujte výši krytí a lokality, pro které dané pojištění platí.

Pokud se chystáte do vzdálenější exotické lokality, informujte o přesném termínu také někoho ze svých blízkých a předejte mu i váš přibližný harmonogram cesty. Ve vašem nejbližším centru cestovní medicíny si nechejte poradit o vhodném očkování.

Jak zabalit na dovolenou?

Univerzální návod na to, jak zabalit na dovolenou, neexistuje. Záleží na vašem oblíbeném způsobu cestování, dané lokalitě a dalších osobních preferencích.  Když ale přemýšlíte o tom, co si zabalit na dovolenou, snažte se o jediné, a to o úspornost a účelnost. Netahejte s sebou zbytečně moc věcí, které nakonec stejně nevyužijete.

Jak zabalit na dovolenou? Nepodceňte přípravu na cestu

Lámete si hlavu nad tím, co nezapomenout na cesty? Nejdříve si rozmyslete, na jak dlouho pojedete pryč, jaké v dané lokalitě během vašeho pobytu obvykle panuje počasí, a zda potřebujete nějaké speciální vybavení. Podle toho si sestavte seznam věcí, který vám usnadní přemýšlení o tom, jak zabalit na dovolenou. 

Co by v něm (kromě dokladů a peněz) nemělo chybět?

Vhodné oblečení

Oblečení volte podle tamního podnebí. I do teplých krajin si ale přibalte teplejší mikinu a dlouhé kalhoty. Minimálně v letištních halách a často i v místních dopravních prostředcích totiž bývá často klimatizace puštěna naplno. Zpravidla vám bude stačit několik triček, krátké a dlouhé kalhoty, plavky a spodní prádlo. Volte přírodní materiály, jako je bavlna, a funkční materiály v případě, že se chystáte sportovat nebo provozovat outdoorové aktivity. Myslete také na déšť a mějte s sebou pláštěnku nebo lehčí nepromokavou bundu. Proti slunci poslouží polarizované sluneční brýle a pokrývka hlavy.

Obuv

Jedny uzavřené boty (tenisky nebo pohorky) a jedny otevřené boty (sandále nebo žabky). Více kusů obuvi nebudete potřebovat. Zabalte si s sebou nejlépe už „prošlápnutou“ obuv, která je vám pohodlná a nikde netlačí.

Batoh

Malý batůžek se bude hodit na kratší výlety do přírody nebo procházku do města. Nechcete se s ním tahat do letadla? Kupte si skládací variantu, která vám zabere jen minimum místa.

Lékárnička

Jak zabalit na dovolenou? Nepodceňte přípravu na cestu

Základní lékárnička by ve vašem zavazadle nikdy neměla chybět. Nezapomeňte si na své cesty přibalit léky, které pravidelně užíváte. Kromě toho s sebou vozte dezinfekci, náplasti, gázu, stahovací obvaz a obinadlo, léky na bolest hlavy, léky na žaludeční a střevní obtíže a léky proti nachlazení. Hodí se také pinzeta a nůžky.

Víceúčelový nůž

Kapesní nůž patří mezi základní vybavení každého táborníka i cestovatele. Jen si dejte pozor, abyste ho nenechali v příručním zavazadle – do letadla by vás s ním nepustili.

Lahev na vodu

Ne v každé zemi teče z vodovodu pitná voda. Ve většině hotelů i restaurací ale máte možnost natočit si nezávadnou vodu z barelu zdarma nebo za symbolický poplatek. Nezapomeňte si proto doma lahev na vodu z hliníku nebo tvrdého plastu, kterou využijete opakovaně. Nekupujte si na místě zbytečně vodu v plastových lahvích, které jsou neekologické.

Mobil, nabíječka, powerbanka a adaptér

Chytrý telefon se vám na cestách rozhodně neztratí. Stáhněte si do něj užitečné aplikace s mapou dané lokality, které využijete i off-line, nebo hudbu, hry, knížky či podcasty pro zkrácení dlouhé chvíle při cestě letadlem. Samozřejmě přibalte i nabíječku. Ne vždy si ale budete mít možnost mobil dobít, a tak zainvestujte do powerbanky, která tenhle problém vyřeší. Informujte se o tom, jaké v dané zemi používají zásuvky, a podle toho nakupte cestovní adaptér.

Cestování letadlem

Chystáte se na dovolenou letecky? Pak si předem ověřte povolenou váhu zavazadel. Kdybyste ji překročili, museli byste doplácet nemalou částku. Předtím, než si položíte otázku jak zabalit na dovolenou do svého příručního zavazadla, si nejprve zjistěte, jaké letecká společnost vůbec povoluje rozměry příručního zavazadla.

Jak zabalit na dovolenou? Nepodceňte přípravu na cestu

Při balení kabinového zavazadla si pak dejte velký pozor na to, abyste v něm neměli věci, které do letadla nepatří. Tedy žádné ostré předměty, zapalovač a samozřejmě zbraně a toxické látky. Tekutiny (např. kosmetika, zubní pasta a další) musíte mít pouze v nádobách o objemu max. 100 ml a v průhledném igelitovém sáčku. Nejste si jisti, co z vaší výbavy do letadla můžete vzít a co ne? Neváhejte kontaktovat leteckou společnost nebo navštivte její webové stránky, kde se dozvíte přesné informace.

Bez čeho se na svých cestách neobejdete vy? Inspirujte ostatní čtenáře, jak zabalit na dovolenou v komentářích!