Přihlásit se Registrovat

Máte v plánu vyrazit do hor, chybí vám správné vybavení na víkendové výlety nebo jen nevíte, do čeho sbalit věci na každodenní nošení? Pořiďte si vhodný batoh. Na cesty, sportování i do města. A vaše záda vám poděkují. Tedy, pokud si vyberete správně. Jak na to?

Batohy pro každou příležitost

Vybíráte si nový batoh? Pak si ještě předtím, než se vydáte do (on-line) obchodu položte jednu základní otázku: Pro jakou aktivitu ho budu chtít využít? To je kritérium, ze kterého byste při koupi batohu měli vycházet jako první.

Batohy totiž můžeme rozdělit do tří základních kategorií podle velikosti.

  1. Malé batohy

  2. Střední batohy

  3. Velké batohy

Už jste registrovaní na VratnéPeníze.cz ? Při nákupu batohů na partnerských e-shopech získáte až 15 % ceny z celkové objednávky zpátky!

Malé batohy

Malé batohy mají objem do 30 litrů. Spadají sem různé módní a designové batohy do města, tašky do školy, ale i outdoorové a turistické batohy na kratší výlety a procházky. Tyto batohy mají zpravidla jednu větší kapsu, do které se vstupuje shora, a kromě ní spoustu menších vnitřních všitých a vnějších postranních kapsiček, úchytek a „schovávaček“ na všechno vaše vybavení, pití, ale i cennosti a doklady. Praktické jsou také batůžky se svislým čelním zipem, který umožňuje lepší přístup k uloženým věcem.

batoh Herschel SupplyMalý cestovní batohMódní batoh do města

Na co byste při výběru malých batohů měli myslet? Každý cestovní batoh obecně by měl mít především kvalitní zip. Kromě něj se pak zaměřte na množství a přístupnost přídavných kapes. Batoh do města by měl obsahovat kapsy na klíče, doklady, mobil, a případně prostor pro uložení notebooku, díru na prostrčení sluchátek a boční kapsu pro lahev na pití. U turistického batohu pak využijete přídatnou zadní kapsu pro vak na vodu nebo praktickou pláštěnku. Tento typ batohu by měl mít také změkčenou výztuhu zad s dostatečným odvětráváním a případně bederní a hrudní pás pro pohodlnější nošení.

Stylové batohy do města kupujte výhodně na Zoot.cz nebo Freshlabels.cz.

Střední batohy

Středně velké batohy, tedy batohy o objemu 30-50 litrů se skvěle hodí pro kratší přechody v horách, ferraty nebo víkendové outdoorové akce. Ve většině případů mají vstup shora a zavírání na víko s posuvnými pásy. Jejich velikost snadno zkomprimujete. Naopak díky přídatným úchytům, pásům, sponám a přezkám na ně připevníte potřeby, které se vám nevejdou dovnitř, tedy nejčastěji spacák, karimatku, trekové hole apod.  

 

 

Při výběru zaměřte svou pozornost především na provedení konstrukce zad. Střední batohy existují v dámských a pánských modelech, které respektují rozdílnou anatomii zad mužů a žen. Na důležitosti u nich nabírá bederní a hrudní pás, který pomáhá rovnoměrně rozložit váhu batohu. Střední batoh by vám měl perfektně padnout a nebránit vám v pohybu při sportování.

Velké batohy

Velké turistické batohy, tzv. krosny, mají objem 50-100 litrů. Ocení je všichni nadšenci, kteří plánují několikadenní putování v přírodě s „plnou polní“. Jak vybrat krosnu? V první řadě se poohlídněte buď po její dámské, nebo pánské variantě. U takto velkého zavazadla je totiž nastavitelný zádový systém, respektující anatomii páteře, naprosto zásadní. Stejně tak by krosna měla obsahovat kvalitní posuvný vyztužený bederní a pomocný hrudní pás. Velmi praktické je také rozdělení na několik vnitřních komor a více vstupů do batohu – klasicky shora přes odklápěcí víko, ale také zboku a zdola.

 

 

Velký expediční batoh vždy zkoušejte se zatížením alespoň 10-15 kg. Základem je pak správné nastavení zádové konstrukce, aby vaše páteř nebyla zbytečně zatížená. Bederní pás by měl pohodlně sedět na bederních a pánevních kostech, aby mohl přejmout zhruba polovinu nákladu. Ramenní popruhy by měly tvořit tvar oblouku. Hrudní pásek stačí dotáhnout tak, aby se batoh neodlepoval od zad a neposkakoval při chůzi.

Funkční batoh pro různorodé aktivity

Kromě velikosti samozřejmě berte v potaz i aktivitu, při které batoh budete používat. Speciální kategorií jsou různé funkční batohy pro horolezectví, skialpinismus, vytrvalostní běh, cyklistiku a další sporty. Tyto funkční batohy mají další přídatné funkce, např. speciální vnější kapsu na uchycení helmy, vnitřní kapsu pro uložení pitného vaku nebo třeba reflexní prvky pro větší bezpečnost při pohybu na vozovce.

Do nákupu batohu se zkrátka vyplatí investovat. Kvalitní batoh vám vydrží po dlouhé roky a zvládne i velké zatížení při extrémních podmínkách. Výrazně uleví vašim zádům a vaši oblíbenou aktivitu díky němu zvládnete s dostatečným komfortem. Batoh však nikdy zbytečně nepřeplňujte. Pamatujte na to, že byste neměli tahat větší hmotnost, než je třetina vaší tělesné váhy.

Máte svoji oblíbenou značku a typ batohů? Napište nám do komentářů a inspirujte ostatní!