Přihlásit se Registrovat

Léto se pomalu, ale jistě blíží a vy stále rozmýšlíte, kam se vydat na letošní dovolenou? Země jako Španělsko, Chorvatsko či Itálie už jsou ohrané anebo poflakování u moře není nic pro vás? Tak vyražte do Baltských zemí, o nichž  jste již určitě mnohokrát slyšeli, ale zatím neměli příležitost je navštívit. Zaručujeme dovolenou plnou dobrodružství a skvělých zážitků! Pojďme se nyní podívat, co na vás čeká v nejsevernější Pobaltské zemi, kterou je Estonsko!

Pobaltské země

Do estonského Tallinu je možné přicestovat všemi možnými způsoby - po moři, po souši i letecky. Nejrychlejší možnost samozřejmě představuje letecká doprava - obousměrná letenka na začátku září se dá najít od 4388 Kč. Veškeré lety můžete porovnat na Kiwi.com a vybrat ten, který vám nejvíce vyhovuje. Oblíbená je také doprava vlastním autem, jelikož je Estonsko malá země a ze severu na jih se dostanete za 3 hodiny. Čekají vás dlouhé roviny plné přímých, prázdných silnic a nezpoplatněných dálnic.

Praktické informace na úvod

Estonsko je součástí Evropské unie, proto ke vstupu do země bude stačit občanka. Při placení budete potřebovat eura, která si raději vyměňte ještě v České republice. Výhodou však je, že většinu transakcí lze platit kartou.

Země získává inspiraci od svých skandinávských sousedů a založila svůj úspěch na rozvoji IT odvětví a mimo jiné patří do 5 top zemí s nejrychlejších internetem - na wifi se tedy připojíte téměř kdekoliv. Pokud ovládáte angličtinu, nebudete mít problém se domluvit s místními, jejichž jazykové schopnosti jsou na vysoké úrovni. Zajímavé je, že v celém Estonsku žije asi tak stejně lidí, jako v Praze.

Oficiální měna v Estonsku je euro

Jak na ubytování

Pokud patříte mezi nízkorozpočtové cestovatele, seženete bydlení v hostelu za 10 eur. Máte-li vyšší nároky, ubytování můžete nalézt například na Airbnb či na Booking.com - dvoulůžkový pokoj v Tallinu seženete od 22 eur za noc. Luxusnější varianta v 5* hotelu vás vyjde na 150 eur a více, čímž se váš denní rozpočet značně navyšuje.

Nyní zbystřete všichni milovníci čundrování - Pobaltí je ke všem baťůžkářům velmi vstřícné, a proto se tu může všude volně kempovat. Najdete zde mnoho klasických kempů a míst, která jsou ke stanování přímo určená a zároveň nezpoplatněná. Pokud zvažujete tuto variantu, nezapomeňte se pořádně vybavit - vše potřebné seženete na 4Camping.cz.

Estonsko: Co rozhodně stojí za návštěvu?

Hlavní město Tallin

Na severním pobřeží země ve Finském zálivu leží jednoznačně nejdůležitější místo Estonska, kde tepe kulturní a hospodářský ruch celé země. Středověké staré město má kouzelné uličky a díky svým zachovalým hradbám je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Je zde plno kaváren, restaurací, pivnic, designových obchodů i street foodových možností, na své si zde tedy přijde opravdu každý! Pokud by vás omrzelo muzeum Seaplane věnované letadlům a lodím či strašidelné vězení Patarei otevřené k prohlídkám, můžete vyrazit na promenádu kolem moře vedoucí do části Pirita s ruinami kláštera, pláží a rozsáhlým parkem s TV věží.

Univerzitní město Tartu

Další z měst stojící za návštěvu je důležité univerzitní město Tartu, které leží na jihovýchodě Estonska a stalo se historickým, kulturním a sportovním centrem celé oblasti. Vyniká svou architekturou, atmosférou i skvělou polohou v krajině mírných kopců a jezer. K vidění je zde nejstarší univerzita v zemi či botanická zahrada.

Národní parky Lahemaa a Soomaa

Estonsko nejsou města, ale především lesy, sauna a klid. Proto vám rozhodně doporučujeme národní park Lahemaa s tisíciletými bažinami a jezery, ve kterých se dá dokonce koupat. Přenocovat budete moci ve vyhlídkové věži uprostřed bažin, kterých je park plný. Umožní vám tak být svědky autentického nočního života zvířat a především nezapomenutelného východu slunce s ranní mlhou.

Pokud chcete poznávat spíše po vodě, půjčte si kánoe a prozkoumejte národní park Soomaa po řece. Navštívit můžete také vodopády Jägala a pískovcové jeskyně Piusa.

Přímořské letovisko Pärnu

Tiché přímořské letovisko Pärnu, které leží v Pernovském zálivu, je skutečným místem letních radovánek. Najdete zde mnoho sanatorií a léčeben, které lákají převážně seniory podstupující nejrůznější léčebné kúry. Pärnu je význačné dlouhými písčitými plážemi, historickým městem a bouřlivým nočním životem.

Estonsko - kouzelná příroda i středověká města

Rummu

Vesnice Rummu nabízí absolutně netypický zážitek, a to hlavně proto, že se zde nachází bývalé sovětské vězení zaplavené vodou. V dnešních dnech se jedná o oblíbené místo na koupání či potápění v průzračně čisté vodě. Rozhodně se vydejte na nedaleký kopec popela s ostrými hranami, odkud se vám naskytne dechberoucí výhled na zatopené budovy a lesy.

Estonsko - kouzelná příroda i středověká města

Ostrovy Saaremaa a Hiiumaa

Největším estonským ostrovem je Saaremaa, který je skvělou prázdninovou destinací s jedinečnou přírodou a působivými památkami. Oba ostrovy si zachovaly unikátní kouzlo díky své poloze a relativní izolaci. Při jejich návštěvě očekávejte místa plná klidu, upravené i lesní cesty, osamělé pláže a chaty uprostřed lesa se saunou, množstvím majáků, větrných mlýnů a lázní.

Ať se to na první pohled nemusí zdát, Estonsko má s naší zemí mnoho společného. Věříme, že po jeho návštěvě budete jen žasnout nad tím, proč vás nenapadlo sem jet již dříve. Ať už se rozhodnete pro dobrodružný roadtrip či pro cestu letadlem, bude vaše dovolená stát rozhodně za to! Na své si zde přijdou jak milovníci přírody a historie, tak i požitkáři, na které čekají přímořské lázně či typická severská sauna.

Navštívili jste již někdy Pobaltské země? Ve které se vám líbilo nejvíce a jaká další místa byste doporučili pro návštěvu? Dejte nám vědět do komentářů!