Přihlásit se Registrovat

A je to tu zas. Čas kýchajících a kašlajících spolucestujících v městských hromadných prostředcích, neustálý pocit zimy, únava a virózy, které si celá vaše rodina postupně předává během celé zimy. Pojďte s bacily a chladem zatočit pomocí správných potravin, doplňků a životosprávy!

 

Tip: Nestůjte frontu v lékárnách! Vhodné doplňky stravy pro posílení imunity najdete na Pilulka.cz. A ještě ušetříte 2,5 % ceny z každého nákupu.

Prolévejte se čajem s kořením

Zatímco na sklenici s vodou obohacenou kostkami ledu a nakrájeným citronem nemáte v zimě ani pomyšlení, teplý čaj, horká čokoláda nebo vroucí káva jsou vašimi každodenními kamarády. Vaše tělo si tyhle nápoje v chladném období roku žádá naprosto přirozeně – organismus příjemně zahřejí a povzbudí.

Čaj je perfektním a zdravým nápojem, který v zimě konzumujte ve velkém množství. Podle tradiční čínské medicíny není vhodné pít zelený čaj, který má ochlazující účinky, ale naopak černý čaj nebo různé odvary z bylinek. Doporučujeme pít kvalitní sypaný čaj a do každého šálku přidat navíc špetku koření – například kardamom, chilli nebo skořici. Pro zahřátí také skvěle poslouží zázvorový čaj doslazený lžičkou domácího lesního medu.

 

Tip: Na Prozdravi.cz najdete přírodní produkty pro zdraví. Vyberte si kvalitní přírodní doplňky stravy, bylinné čaje nebo ze sortimentu zdravé výživy. Se slevou až 5 % za každý nákup

Dejte zelenou červeným

Které potraviny jíst na podzim a v zimě ve velkém? Hlavně ty, po kterých váš talíř bude hrát teplými barvami. Patří mezi ně třeba řepa, červená paprika, česnek, cibule, pórek, vepřové nebo jehněčí maso, losos, vnitřnosti nebo třeba vejce, rýže, pohanka a jáhly.

Jezte lokální a sezónní zeleninu a ovoce, které tepelně zpracujte. Ve vašem jídelníčku by neměla chybět třeba dýňová polévka, obilná kaše ke snídani, povařená jablka se skořicí, ale i tučnější maso, jako je pečená kachna nebo husa.

 Nechroupejte, ohřívejte

Svěží zeleninový salát pro zimní období také není to pravé. Tzv. raw strava (tedy potraviny připravené při teplotě do 40 °C se do zimy vůbec nehodí). Jídelníčku by naopak měly dominovat tepelně zpracované potraviny. Výborná je pečená či vařená zelenina, poctivý silný domácí vývar nebo luštěninové polévky.

Při vaření rozhodně nešetřete s kořením. Chilli papričky, cibule, česnek, zázvor, ale také skořice, hřebíček, pórek nebo křen zatočí s bacily – fungují jako přirozené posílení imunity. Zároveň stimulují chuť k jídlu a zrychlují činnost metabolismu.

Rozmazlujte se spánkem

Nejen správná strava je klíčem k pevnému zdraví. Pro účinné posílení obranyschopnosti organismu byste měli také pravidelně cvičit (přečtěte si článek o domácím cvičení). Pravidelný pohyb vám nejen vykouzlí pěknou postavu, posílí srdce a zvýší kapacitu plic, ale také vyplaví endorfiny, které se postarají o vaši dobrou náladu a psychickou pohodu.

Snažte se být vyrovnaní a bez stresu. Najděte si čas na společné aktivity s rodinou a přáteli, věnujte se oblíbeným koníčkům i občasnému nicnedělání a spokojenému lenošení. Choďte spát a vstávejte zhruba ve stejnou hodinu a spěte alespoň sedm hodin denně. Zkrátka na své tělo buďte hodní a neváhejte se rozmazlovat.

Odhodlejte se k otužování

Otužování nepatří mezi oblíbené činnosti, ale jakmile mu jednou propadnete, nebudete moct přestat. A ani v těch nejtužších mrazech vás neskolí žádné nachlazení. Zkuste se každý den chvíli sprchovat vlažnou vodou. Postupem času snižujte teplotu a prodlužujte interval. Tělo si brzy zvykne.

Imunitě prospívá také pravidelné saunování. Populární finská sauna střídá několikaminutový pobyt ve vysoké teplotě s následným zchlazením studenou sprchou nebo ponořením v bazénu. Rychlá změna teplot trénuje srdce a pozitivně působí na imunitu. Navíc se po ní budete cítit příjemně svěží a uvolníte ztuhlé svaly.

 

Tip: Buďte zdraví! Vyberte si v partnerských online obchodech vhodné vitamíny a doplňky stravy, které s bacily okamžitě zatočí!

Jak přežíváte nevlídné dny vy a čím podporujete své zdraví? Těšíme se na vaše tipy v komentářích!