Přihlásit se Registrovat

Chystáte se na svoji první lekci jógy nebo máte plánu cvičit doma podle videa? Máme pro vás dobrou zprávu. Na rozdíl od jiných sportů toho k praktikování jógy tolik nepotřebujete. Těch pár věcí, bez kterých se neobejdete, ale vybírejte pečlivě. Které to jsou?

Potřeby pro jógu

Základní vybavení na jógu

Mezi potřeby, které na lekci jógy rozhodně využijete, patří vlastně jen dvě věci. Kvalitní podložka na cvičení a pohodlné oblečení na jógu. Žádné boty nepotřebujete, jógu praktikujete naboso.

Pojďme se nejprve podívat na první zmiňovanou. Většina studií sice pro své klienty nabízí podložky k zapůjčení, pokud vám však sdílená podložka nevyhovujete nebo chcete praktikovat doma, pořiďte si vlastní.

Podložka na jógu, tzv. jógamatka (pozor, neplést s karimatkou!), by měla splňovat tato tři kritéria:

  • Neklouže,

  • nedrolí se,

  • vydrží i namáhavé zacházení u dynamických lekcí.

Jógamatku vybírejte podle stylu jógy, který se chystáte cvičit. Na klidnou hathajógu využijete měkčí podložku, zatímco pro dynamičtější powerjógu sáhněte spíše pro pevnější. Na trhu najdete i dobře skladné verze podložek, které můžete mít stále při sobě třeba na cestách. Podložka na jógu může být vyrobena z PVC i z přírodních materiálů, např. z kaučuku. Záleží tedy jen na vašich preferencích.

Dobrým pomocníkem, který zpříjemní vaši praxi, je také ručník na jógu. Tím si jednoduše svou podložku překryjete a budete mít jistotu, že nesklouznete k sousedovi hned, jak se vám začnou potit dlaně a chodidla. Cvičení s ručníkem na jógu bude také hygieničtější v případě, že využíváte sdílené podložky ve studiu.

Podložky na jógu a jógové ručníky seženete levně a v nespočtu variant např. na Aliexpress.com. Po registraci na VratnéPeníze.cz se vám navíc vždy vrátí až 5 % z celkové ceny nákupu! Přečtěte si náš návod, jak na Aliexpressu nakupovat.

A co si na lekci jógy obléknout? Doporučuji co nejpohodlnější oblečení na jógu z bavlny nebo funkčního materiálu, který odvádí pot. Oblečení na jógu by vás nemělo omezovat v jednotlivých pozicích – tedy škrtit, škrábat nebo jinak znepříjemňovat cvičení.

Osobně se mi nejlépe cvičí v přiléhavých legínách a volném tílku. Legíny na jógu seženete v různé délce (dlouhé, tříčtvrteční nebo nad kolena) a v barevných kombinacích přesně podle vašeho vkusu. Někomu ale naopak vyhovují šortky nebo kalhoty na jógu volnějšího střihu.

Dámy by si ještě do své „povinné jógové výbavy“ měly přidat kvalitní sportovní podprsenku, která vše udrží, kde má, bez toho, aby vás kdekoliv tlačila. Nebo sáhněte po topu se všitou podprsenkou, který se je u „západních“ jógínek velmi populární.

Na závěru lekce, který bývá většinou věnován relaxaci, tedy odpočinku a meditaci, vaše tělo úplně vychladne, a tak vám může být trochu zima. Vezměte si proto k ruce lehčí mikinu a ponožky, abyste se cítili příjemně.

Krásné sportovní outfity, legíny na jógu a pohodlná trička a topy koupíte např. na inSPORTline.cz, AboutYou.cz nebo ZOOT.cz, a jestli se vám nechce moc utrácet, omrkněte  internetové bazary s oblečením.

Další pomůcky na jógu

Jógová studia jsou veškerými doplňky pro cvičení vybavená, ale pokud si chcete užít i domácí praxi, neváhejte hlavně v začátcích investovat alespoň do těch základních. Do správného nastavení v pozicích vám pomůžou bloky na jógu , které připomínají cihly, ale jsou z měkkého pěnového materiálu nebo z bambusového dřeva (pokud preferujete ekologičtější variantu). Kromě bloků využijete i měkké bolstery , se kterými bude cvičení hned o něco jednodušší. Pro lepší protažení využijete opasky nebo pásy na jógu , kterými se hezky přitáhnete. Příjemnou relaxaci a meditaci si vychutnáte na meditačním polštářku , odpočinku napomůžou také polštářky za krk a polštářky na oči naplněné třeba sušenými levandulovými květy. Bez kterých pomůcek se na józe neobejdete vy? Dejte nám vědět v komentářích.

Nakupujte potřeby pro jógu výhodně s VratnéPeníze.cz a získejte část ceny nákupu zpět!