Přihlásit se Registrovat

Parfém, to je láska. Ať už na jednu noc, sezónu nebo na celý život. Dokáže skvěle odrazit povahu člověka, podtrhnout jeho charisma nebo vkusně doplnit outfit. Když ale sáhnete vedle, dosáhnete přesného opaku. S výběrem parfému si proto, stejně jako s výběrem partnera, dejte práci, netlačte na pilu a snažte se ho nejprve důkladně poznat. Jak na to?

1. Ujasněte si pojmy

Jaký je vlastně rozdíl mezi parfémovou a toaletní vodou? Co je to ta kolínská? V parfémovém názvosloví jsou nejdůležitější čtyři pojmy:

 • Eau de Parfum (parfémová voda; EdP)

 • Eau de Toilette (toaletní voda; EdT)

 • Eau de Cologne (kolínská voda; EdC)

 • Parfum (čistý parfém; P) EdP, EdT , EdC a P se liší podle obsahu vonné složky.

Parfémová voda obsahuje 8 až 15 % vonné esence a společně s  toaletní vodou (4 až 8 % vonné složky v roztoku) patří celosvětově mezi nejprodávanější druhy vůní. Nejslabší koncentraci vonné esence pak obsahuje kolínská voda (2 až 5 %). Je velmi lehká a brzy vyvane. Nejvíce koncentrovaným typem vůně je čistý parfém (15 až 25 % vonné složky), který ale v běžné parfumerii najdete spíše výjimečně.

2. Niché parfémy pro znalce

Zvláštní skupinu parfémů tvoří tzv. niché parfémy neboli nikovky či exkluzivky. Co je tedy niché vůně? Tyto parfémy obsahují nezvykle intenzivní luxusní složky, které v běžných masově vyráběných vůních nejsou příliš obvyklé. Ocení je hlavně odborníci a opravdoví fajnšmekři. Za niché parfémy si musíte díky jejich kvalitě a jedinečnosti výrazně připlatit a při shánění se často vydáte i za hranice.

3. Které druhy vůní vám voní?

Jednotlivé druhy parfémů se liší nejen podle obsahu vonné složky, ale také podle toho, jaké látky obsahují, a tedy jak voní. Rozlišujeme 6 hlavních rodokmenů parfémů:

 • Citrusové parfémy

 • Levandulové parfémy

 • Květinové parfémy

 • Chypre parfémy

 • Orientální parfémy

 • Fougèrové parfémy

Rodokmeny parfémů se dále rozdělují do několika podskupin (např. květinově ovocné, chyprově svěží vůně apod.). Spojuje je vždy typ ingredience, která vůni dominuje.

4. Složení parfémů ovlivňuje průběh vůně

Taky jste si všimli, že po chvíli parfém voní úplně jinak než těsně po aplikaci? Jednotlivé komponenty se totiž uvolňují postupně podle složení parfému, které dělíme na tři části:

 • Hlava

 • Srdce

 • Základ

Hlava parfému je cítit bezprostředně po nastříkání. Tyto vonné složky tvoří první dojem, který ale poměrně rychle (v řádu vteřin nebo několika minut) vyprchá a nechá vyniknout srdce parfému neboli střední tóny . Vonné esence v srdci už voní mnohem déle, i když méně intenzivněji, a nakonec pustí ke slovu zatím ukrytý základ parfému neboli nízké tóny , které doznívají mnohdy až dlouhé hodiny po aplikaci.

5. Jak vybrat správný parfém?

Nejprve si rozmyslete, pro jakou příležitost parfém budete nosit. Zatímco na první rande se hodí spíše svěží nebo sladká nevtíravá vůně, na společenský galavečer sáhněte bez obav po těžších kořeněných tónech, díky kterým na sebe upoutáte pozornost.

Při výběru parfému berte v potaz také povahu sebe nebo obdarovaného. Romantickou duši podpoří jemná květinová vůně, dominantní osobnost zase podtrhnou výrazné orientální komponenty nebo dřevité tóny.

Budete parfém nosit v létě, nebo v zimě? Právě roční období by mělo hrát během nákupu vůní také svou roli. Do tepla a sluníčka se hodí spíše lehčí, svěží parfémy, v chladných pošmourných dnech naopak zahřejí těžkopádnější kořeněné vůně.

Ať už parfém kupujete pro jakoukoliv příležitost, osobnost nebo část roku, nejprve si ho vyzkoušejte, a to přímo na kůži. Na každém totiž parfém voní trochu jinak – reaguje s chemií těla, ale i s dalšími faktory, jako je teplota vzduchu, obsah vašeho jídelníčku nebo hladina hormonů v těle. Nikdy nezkoušejte najednou víc než tři rozdílné parfémy, váš čich se otupí a hůře vnímá. Vůni zkoušejte aplikovat víckrát, během různých částí dne, nechte ji, ať se s vámi sžije a kupte ji s odstupem až několika dní.

6. Aplikace parfému jen na určitá místa

Víte, jak správně používat parfém a jak používat toaletní vodu? Samotná aplikace parfému je tak trochu věda – jednotlivé části těla totiž ovlivňují, jak dlouho vydrží parfém vonět. Kam tedy vůni nanést? Parfémová ikona Coco Chanel říkala, že žena by měla nanášet parfém tam, kam si přeje být líbána – za uši, na šíji a na vnitřní stranu předloktí. Na těchto místech je kůže tenčí a díky pulzující krvi se odtud parfém rychleji odpařuje a silněji voní. Pokud máte suchou kůži, přetřete ji ještě před aplikací vůně neparfémovaným krémem. Přirozená mastnota pokožky jednotlivé složky vůně dobře zafixuje. Parfém vynikne také tehdy, pokud si ho nastříkáte do vlasů nebo na oblečení.

7. Prodej parfémů – kam se pro vůni vydat?

Přemýšlíte, kam se pro vybraný parfém vydat a kde ho výhodně koupit? Doporučujeme zabrousit do e-shopů zaměřených na parfémy a kosmetiku, kde máte obzvlášť před Vánoci možnost využít výhodných slevových akcí.

Nezapomeňte se před nákupem přihlásit na cashbackový portál VratnéPeníze.cz. Díky němu získáte až 6 % z celkové ceny nákupu automaticky zpět na váš účet!

Kde koupíte parfémy za super ceny?

8. Tipy na vůně, které si zamilujete

Pořád ještě váháte, jaký parfém vybrat? Inspirujte se nejoblíbenějšími vůněmi pro ženy a pro muže, které udělají radost konzervativcům i věčným experimentátorům. Mezi nejprodávanější vůně pro ženy se řadí esence francouzské ženskosti Chloé Chloé, svěží ovocné „jablíčko“ DKNY Delicious, jemná La Vie Est Belle od Lancome, nestárnoucí Chanel N°5 nebo výrazné a tajemné Black Opium od Yves Saint Laurent.

A jaký parfém vybrat pro muže? Zkuste svěží, a přece výraznou kolínskou vodu Cool Water od Davidoff, kořeněnou toaletku s obsahem mořské trávy Aqva Pour Homme od Bvlgari, kontroverzní Sauvage od Diora, elegantní Man Eau Fraîche od Versage nebo moderní příjemnou vůni od Hugo Boss Hugo Red.

Které parfémy máte nejraději vy? Napište nám do komentářů!