Přihlásit se Registrovat

Přemýšlíte, co dělat o prázdninách? Chcete si užít skvělé léto a zároveň neutratit víc, než je zdrávo? Cestování ani další letní aktivity vás nemusí stát majlant. Stačí jen trochu plánovat a nesednout na lep turistickým pastem. A taky se za každou cenu nehrnout za hranice.

Letní aktivity nemusí stát majlant

Že vám léto strávené „doma za humny“ nepřijde zrovna cool? Zkuste mu dát šanci! I v tuzemsku si užijete skvělou dovolenou, a navíc tu najdete nepřeberné množství možností, jak zabavit děti.

Za čerstvý vzduch neplatíte

Vydejte se s rodinkou třeba na výlet do přírody. Pěší turistika vás jednou chytne a už nepustí. V Česku jsou k ní navíc přímo ideální podmínky. Stovky kilometrů přehledně značených turistických tras vás dovedou k dechberoucím přírodním krásám nebo starobylým historickým památkám. Vydejte se na zámky a hrady, procházejte se v hlubokých lesích nebo se kochejte malebnými vesničkami skrytými mezi lány polí s dozrávajícím obilím.

Dechberoucí přírodní výhled

Vyměňte hotel za hvězdy

Užijte si celý den venku nebo se vydejte na několikadenní puťák pod stan. Pokud je venku krásné teplo a nehrozí déšť, zabalte jen spacák a karimatku a přespěte pod širákem. Vaše děti z toho budou mít nezapomenutelný zážitek, a i vy na společné dobrodružství budete rádi vzpomínat.

Letní stanování

Nasaďte helmu

Chcete si dát pořádně do těla a procházky vás zrovna moc nelákají? Vyjeďte na výlet na kole! Pěkně upravené cyklostezky různých délek i obtížností v Česku každým rokem přibývají, a tak by byla škoda je nevyzkoušet.

Energii si noste z domova

Zabalte si s sebou výživnou svačinu nebo oběd do krabičky. Postačí pár kusů ovoce, pečivo, müsli tyčinka nebo lehký těstovinový či kuskusový salát se zeleninou. Tak se vyhnete restauracím, které na výletnících v létě vydělávají ve velkém. Pořádně orosené pivo nebo točenou limonádu na zahrádce za odměnu po celodenním výkonu si ale samozřejmě neodpírejte.

Hlavně nezapomenout na svačinu

Turistické pasti obcházejte obloukem

Na výlety po Česku vám bude stačit opravdu velmi nízký rozpočet. Jen se nenechte zlákat předraženými turistickými atrakcemi. Navštěvujte zapomenutá místa, kam běžný turista jen tak nevkročí. Třeba tajemné zříceniny hradů s bohatou historií představují skvělý tip na výlet. Oproti populárním zámkům navíc za vstup často nezaplatíte ani korunu.

Návštěva zříceniny hradu

Vyhledávejte bezplatné akce

Také mnohé letní venkovní akce jsou bezplatné nebo za symbolické či dobrovolné vstupné. Stačí se podívat na webové a facebookové stránky daného města. Sami budete překvapení, co všechno se v lokalitě odehrává zcela zdarma. Zajděte si na venkovní koncert začínající kapely, představení alternativního divadelního spolku, trh řemeslných výrobků, zúčastněte se vodní bitvy nebo se postavte na start amatérského běžeckého závodu.

Dejte zelenou levnější alternativě

Letní aktivity vás zkrátka nemusí zruinovat. Vydejte se k rybníku místo na placené koupaliště, uspořádejte grilovačku na zahrádce místo drahé večeře v restauraci, běžte si zahrát badminton do parku místo tenisu na drahých kurtech… Zábavu a příjemně strávený čas se svými nejbližšími si užijete i tak.

Letní grilování

Staňte se expertem na slevy

Když si naopak nějaké to nevšední nebo adrenalinové dobrodružství nechcete odepřít, podívejte se nejprve na slevové servery. Letní aktivity, jako je zorbing, rafting, jízda na terénních koloběžkách a spousta dalších jsou tu během sezóny nabízeny za zlomek původní ceny.

Neutrácejte za transport

Výrazně můžete ušetřit i za dopravu. Chystáte se na výchozí bod přiblížit autem? Pak přiberte i své známé a zaplňte ho do posledního místa, abyste se mohli podělit o benzín. Ve vlaku využijte skupinové slevy na jízdenku. Nebo si jednoduše vyberte takový cíl výletu, do kterého zvládnete dojet na kole, a spojíte tak příjemné s užitečným.

Cestujte levně vlakem

Pozorujte místní

Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Pak se v dané lokalitě nechovejte jako turista, ale jako domorodec. Nepoužívejte taxík, ale vyzkoušejte hromadnou dopravu. Vyhněte se restauracím pro turisty, ale občerstvěte se tam, kam chodí místní. Místo hotelů vyzkoušejte bydlet u tamější rodiny např. přes AirBnb. Zkrátka se chovejte tak, jako kdybyste v dané zemi žili. Kromě toho, že ušetříte nemalé peníze, navíc daleko lépe poznáte místní kulturu a z cestování si odnesete úplně jiné zážitky, než kdybyste zůstali v turistické „bublině“.

Vybavení na letní aktivity kupujte pohodlně on-line a nezapomeňte využívat cashbackový portál VratnéPeníze.cz. Při každém nákupu se vám vrátí až 15 % ceny zpět na váš účet. 

A jaké jsou vaše tipy na krásně, ale levně strávené léto? Podělte se o ně v komentářích!