Přihlásit se Registrovat

Znáte teorii, že se svět dělí na dva tábory? Na lidi, kteří milují věrné psy a na ty, kteří zbožňují svéhlavé kočky? Ať už je to pravda nebo ne, ta skupina, které učarovala mňoukající stvoření, by měla vědět, kolik takové pořízení kočky stojí. Patříte do ní? Čtěte dál!

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky

Chci kotě

Malé koťátko se od matky odebírá přibližně ve třech měsících. Mělo by už být naučené na pevnou stravu, mělo by umět chodit na kočičí záchod a také už by mělo mít za sebou první očkování a odčervení. Pokud tomu tak není, většina věcí se dá dohnat. Neměli byste s tím ale otálet. Ještě před tím, než si svou malou chlupatou radost vyzvednete. Projděte si následující body, abyste se ujistili, že vám vztah s kočkou bude klapat.

 • Jaká jsou specifika vybrané rasy?

 • Chci kočku na doma nebo na zahradu?

 • Jak kočka ovlivní moje zdraví?

 • Cestuji často?

 • Zvládnu chlupy, kočičí záchod i ranní buzení?

 • Počítám s možností zničeného vybavení bytu?

 • Jsem připravený na to, že povahu kočky nezměním?

 • Kolik mě vlastně bude stát pořízení kočky?

My se zaměříme na tu poslední otázku. Odpovědi na ty ostatní vám možná po přečtení článku vyskočí na mysli taky!

Pořízení kočky

U koček i u psů se náklady na jejich pořízení odvíjí od typu rasy, jejich původu a také veterinární péče, jaké se jim dostalo.

Čistokrevná kočka

U standardních plemen typu britská modrá, siamská nebo perská kočka se budete pohybovat v ceně do 10 000 korun. Záleží na tom, zda budete kupovat kočičkus PP nebo bez nich. Prémiová kočičí plemena vás můžou vyjít dráž, například ceny bengálských koček se vyšplhají mezi 10 000 - 20 000. KčKočku s PP volte, pokud chcete mít jistotu její linie původu, šanci chodit na výstavy nebo se hodláte věnovat chovu. Cena jednorázová: 1 000 - 20 000 Kč

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky

Kočka domácí

Můžete se pro ni vydat do útulku nebo k lidem, kterým kočka připravila překvapení v podobě koťátek. Možnost je také zabrouzdat na stránky tzv. “dočasek”, kde se lidé u sebe doma věnují opuštěným zvířátku po dobu, než se pro ně objeví ideální páneček. Klasického “mourka” tak většinou dostanete za drobný příspěvek na očkování nebo pytel granulí. Cena jednorázová: 0 - 1 000 Kč

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky

Krmivo

Pro koťátka existuje celá řada speciálních produktů, tak aby získala všechny potřebné živiny pro správný vývoj . Začít můžete s granulkami pro koťata. Je dobré, když si na suché krmivo zvyknou v co nejnižším věku.

Samozřejmě, že většina koček vždy raději skočí po kapsičce nebo paštice, kterými můžete suché žrádlo nahradit buďto částečně nebo zcela. Při této variantě to bude pro vaši kapsu malinko nákladnější.

Zkuste však z jídelníčků kompletně eliminovat čerstvé kravské mléko. Navzdory rozšířenému názoru je tento produkt pro jejich zažívání nevhodný a může způsobovat trávící potíže. Ve zverimexech objevíte řadu alternativ. Může ho zastoupit třeba sušené mléko pro koťátka.

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky

Vitamíny

Kočky chované v bytě mají trošku jiné podmínky, než s kterými příroda počítala. Neloví myši a jinou drobnou zvěř, ze kterých klasicky získávají specifické živiny. Proto jim můžete látky dodat prostřednictvím vitamínových doplňků.

Pomůžou například s:

 • trávením,

 • ochranou zraku,

 • ochranou kloubů,

 • péčí o srst,

 • kvalitou drápků.

Cena krmiva za rok: 1 000 -  5 000 Kč

Veterinární péče

V době, kdy si kotě berete k sobě, už by mělo za sebou mít první odčervení a očkování. Spolu s kočkou byste měli dostat i očkovací průkaz, kde bude toto označeno. Na první návštěvu veterináře navazuje cca po měsíci další očkování a odčervení. Pokud váš nový kamarád očkování za sebou ještě nemá, zajděte na veterinu raději co nejdříve. Především u koček venku je spousta faktorů, která je může negativně ovlivnit. Od veterináře navíc můžete dostat tipy, jak se o vybranou rasu správně starat. Cena za rok: 1 000 - 3 000 Kč

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky

Výbava

Kočka je na základní výbavu vcelku nenáročná. Záleží tedy na páníčkovi, jak se rozhodne svého miláčka rozmazlovat.

Venkovní kočka

Venkovní kočka toho opravdu moc nepotřebuje. Obejdete se s miskami a pelíškem na nějakém chráněném místě. Velmi pravděpodobné je, že kočka si sama vybere pohodlné a chráněné místo pro přespávání. Už je jen na vás, jestli kotěti zahradu vybavíte i hračkami a dalšími doplňky. Cena výbavy 200 - 2 000 Kč

Kočka v bytě

Byt je pro mňoukajícího kamaráda potřeba přizpůsobit trochu více. Ve výbavě byste neměli zapomenout na:

 • misky,

 • kočičí záchod,

 • kočkolit,

 • škrabadlo,

 • pelíšek,

 • kartáč,

 • hračky.

U kočičích záchodů myslete dopředu na velikost kočky. Za pár měsíců může být z drobného koťátka pořádný obr.

Stejně tak volte i vhodný typ steliva. Na trhu jsou klasické sypké písky, které hrudkují a následně vyhazujete celou hroudu. Nebo můžete sáhnout po silikagelu, který do krystalek vsakuje moč a vydrží několik týdnů bez výměny. Cena základního vybavení: 1 000 - 5 000 Kč

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky

Doplňky

Na trhu je ještě velká hromada věcí, které se kočkám mohou hodit. Určitě ale nejsou nutností, bez které se chov tohoto zvířete neobjede.

Přepravky

Pro cestování s kočkou je nejideálnější speciální přepravní box nebo taška,  kam zvíře umístíte tak, aby se nemohlo volně pohybovat po vozidle.

Důležité je učit cestování v přepravce kotě od mala, jinak se z cesty třeba k veterináři nebo na chatu může stát malá noční můra. Kočka si musí zvyknout na malý prostor, který po určitou dobu nemůže opustit.

TIP

Přepravní box nechávejte kočce volně dostupný v bytě, aby ho vzala “za svůj”. Ideální je čas od času jí tam nechat nějako pochoutku, aby si zvykla do přepravky chodit. Před cestou můžete do boxu umístit její oblíbenou hračku, která jí pomůže se během přesouvání zabavit.

Cena přepravky: 400 - 2 000 Kč

Celkové náklady

Náklady na pořízení kočky tu určitě jsou. Dají se vcelku dobře odhadnout podle rasy kočky a jejího umístění doma nebo venku. Krmení a vybavení bereme za první rok života.

Položka

Cena za rok

Koupě kotěte

0 - 20 000 Kč

Krmivo

1 000 - 5 000 Kč

Základní veterinární péče

1 000 - 3 000 Kč

Základní vybavení

200 - 5 000 Kč

Přepravní box

400 - 2 000 Kč

Náklady navíc

?

Celkem

2 800 - 35 000 Kč

Pokud jste hned od začátku přeskočili k finální tabulce, budeme vás muset zklamat. Je potřeba projít celý článek a prostudovat všechny proměnné.

Jestli jste prošli text bod po bodu, už budete mít představu, jakou částku mít připravenou.

Kolik stojí chlupaté štěstí? Aneb pořízení kočky