Přihlásit se Registrovat

Jaro je ideálním obdobím pro důkladnou detoxikaci, tedy pročištění organismu, ve kterém se během zimy nahromadily škodlivé látky. Odměnou za pár dnů „odříkání“ vám bude skvělý pocit lehkosti, příliv energie a posílená imunita. Jaké potraviny při detoxu vynechat? Čím naopak jídelníček bohatě zásobit? A které doplňky stravy pročištění podpoří?

 

Jarní detoxikace organismu

Během zimy jste si nejspíš dopřávali těžší a tučná jídla. Tělo si tak přirozeně snažilo dělat tukové zásoby a zahřát se v chladných dnech. Pár kilo navíc je ale jen jedním z důsledků hříšné zimní životosprávy. Nezdravá strava a nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce, na které v zimě nemáme chuť tak často jako v ostatních měsících, postupně organismus zanášejí odpadními látkami. Výsledek? Únava a větší náchylnost s nemocem. Na jaře je proto důležité tělo „uklidit“ a vrátit mu potřebný balanc.

Nakupte si doplňky stravy pro detoxikaci, bylinné čaje a další pomocníky pro pročištění organismu přes VratnéPeníze.cz.

Na jaké e-shopy doporučujeme zabrousit?

  • Pilulka.cz, kde vás čekají každý měsíc akce s navýšeným cashbackem na 9 %!

  • Bio-Detox.cz, kde si vyberete přírodní doplňky stravy v prémiové kvalitě

  • Hillvitalshop.cz, kde nakoupíte přírodní produkty z léčivých bylin

 

Očista orgranismu krok za krokem

Detoxikace neboli očista či pročištění už se v různých kulturách provádí po tisíce let. Způsobů je proto nespočet. Základ je ale všechny spojuje – vyhnout se po dobu přibližně jednoho týdne nezdravým a těžko stravitelným potravinám a pít velké množství tekutin, které z těla odplaví nepotřebné toxiny.

Očistná kúra nemusí nutně znamenat přísný půst, ale jen dočasné upravení jídelníčku. Někteří odborníci sice doporučují klasická jídla naprosto vynechat a konzumovat pouze zeleninové a ovocné šťávy, vodu a bylinné čaje. Mírnějším, a přesto účinným způsobem, je očistná kúra, během které vedle šťáv a smoothies jíte i čerstvé ovoce, zeleninu a energii čerpáte z hustých polévek nebo vývarů. Jestli je na vás i tohle moc, připravujte si lehká jídla na bázi zeleniny, a to vařením nebo dušením v páře.

V každém případě připravte tělo na důkladné pročištění organismu postupně. Ne, že si dáte v neděli k večeři burger, a hned od pondělí do pátku budete pít jen vodu. Vhodným začátkem je prostá vegetariánská strava a nahrazení nezdravých potravin zdravějšími alternativami. Po pár dnech můžete režim zpřísňovat. Vždy je také dobré poradit se s odborníkem.

Vyhněte se chemii

Detoxikace není jen o jídelníčku, ale o celkovém vynechání všeho, co naše tělo jakkýmkoliv způsobem zbytečně zatěžuje. Snažte se vyhýbat v zakouřenému prostředí a pobytu na znečištěném ovzduší. Nepoužívejte ani chemickou kosmetiku a nahraďte ji tou přírodní.

Přečtěte si, v čem pro vás bude přírodní kosmetika prospěšnější než ta klasická z drogerie. Eko kosmetika se dá navíc pohodlně koupit online, mrkněte třeba na Alpik.cz a YvesRocher.cz.

Zakázané potraviny během detoxikace

Pokud chcete docílit viditelných výsledků, určité potraviny musíte z jídelníčku dočasně zcela vyřadit. V první řadě z něj odstraňte alkohol, kávu, černý a zelený čaj. Nekonzumujte maso (alespoň to červené, tedy hovězí a vepřové) a veškeré mléčné výrobky a vejce omezte na minimum. Samozřejmostí je nejíst smažená a tučná jídla, sladkosti a slazené nápoje a také potraviny z bílé mouky obsahující lepek. Neměli byste si dávat ani příliš průmyslově zpracované potraviny s obsahem konzervantů a umělých barviv a aromat. Jídla nesolte ani nekořeňte.

Potraviny a doplňky stravy, které podpoří jarní detox

Vynikajícími detoxikátory jsou zmíněné smoothie nebo šťávy z čerstvé zeleniny. Očista těla je skvělou záminkou pro to, abyste vyzkoušeli i něco nového. Zelené superpotraviny, jako je mladý ječmen, mladá pšenice nebo chlorela, významně podpoří odplavení toxinů. Seženete je v podobě prášku, který jen smícháte s vodou, a připravíte si tak zdravý koktejl.

Existují také speciální doplňky stravy pro podporu detoxikace a na celkové pročištění organismu, které seženete v podobě pilulek a kapslí. Velmi oblíbené jsou také extrakty a tinktury z bylinek a dalších látek z přírodních zdrojů, které mají různé pozitivní účinky pro váš organismus.

Dodržujte pitný režim

Detoxikace organismu si vyžaduje přísné dodržování pitného režimu. Zvyšte příjem tekutin, a to na přibližně tři litry denně. Pijte rovnoměrně během celého dne. Hned po probuzení nastartujte metabolismus vypitím sklenice vlažné vody. Při běžných pochůzkách a v práci mějte vždy při ruce lahev s vodou, abyste na pití nezapomínali.

Základem pitného režimu by měla být neperlivá voda (můžete ji dochutit pár kapkami citronové šťávy). Detox podpoří také očistné bylinné čaje. Hotové směsi čajů koupíte v lékárně nebo prodejně se zdravou výživou – třeba na e-shopu Prozdravi.cz, kde se vám navíc vrátí až 5 % z celkové ceny nákupu zpět na váš účet

Jarní očistná kúra vašemu tělu po všech stránkách prospěje, získáte pořádnou dávku vitality a energie a budete se cítit skvěle. Během samotné očisty ale můžete mít naprosto odlišné pocity. Změna jídelníčku a odplavování toxinů mohou způsobit zvýšenou únavu a nevolnosti. Během kúry se proto snažte co nejvíc odpočívat, vynechat fyzicky náročné aktivity, a hlavně buďte v klidu a psychické pohodě. Výsledek stojí za to!

Zkoušeli jste jarní detox i vy? Napište nám do komentářů své tipy!