Přihlásit se Registrovat

Máte pocit, že se znečištěným životním prostředím nic nenaděláte? Ale kdepak. Jsou to právě malé krůčky nás, běžných spotřebitelů, které postupně vedou k velké změně. Začněte u sebe doma. Pravidelný úklid a běžnou starost o domácnost hravě zvládnete i bez chemie, nákupy obstaráte bez plastu. Jak na to?

Eko drogerie na místo chemického koktejlu

Zářivě čistá domácnost je sice cílem většiny poctivých hospodyněk, neznamená to však, že musíte kupovat několik různých čističů na každou místnost či spotřebič zvlášť. Daleko šetrnější k životnímu prostředí jsou univerzální biodegrabilní (přirozeně rozložitelné) čističe do domácnosti, vyrobené z přírodních ingrediencí na rostlinné bázi.

Stejně tak doporučujeme využít prostředky pro ekologické praní. Už i naše babičky využívaly proslulé „mýdlo s jelenem“ nebo obyčejnou sodu, která prádlo zbavila organických nečistot a hezky vybělila. Navíc je prokázáno, že některé prací prostředky a aviváže s obsahem chemických látek způsobují alergie nebo jinak dráždí kůži, což se vám u těch přírodních nestane.

Široký výběr ekologické drogérie najdete třeba na Liftea.cz. Při registraci na VratnéPeníze.cz navíc ušetříte až 5 % z každého nákupu.

Zatočte s plasty

Berete si při nákupu pečiva nebo ovoce a zeleniny v supermarketu pokaždé nový igelitový pytlíček? Za to vám planeta moc nepoděkuje, a to i přes to, že ho po použití vyhodíte do kontejneru na tříděný odpad.

Snažte se vzniku odpadů co nejvíc předcházet. Noste si buď vlastní plastový sáček, který využijete pořád dokola, dokud se úplně nerozpadne. Případně si pořiďte látkový pytlík. Ten se dá jednoduše vyprat a používat celé roky. Pečivo a zelenina či ovoce se v něm navíc nezapaří.

Výbava do každé kabelky

Patříte mezi milovníky kávy a rádi si berete coffee to go třeba do práce? Pozor na jednorázové hrníčky s plastovým víčkem. Denně jich lidé po celém světě spotřebují miliony kusů. Vlastní termohrníček ze silikonu, kovu či recyklovaného plastu přitom vypadá stylově a ani v malé kabelce nezabere moc místa.

Nezdráhejte se mít při sobě ani uzavíratelnou plastovou krabičku, do které vložíte oběd a svačinku, ale i maso od řezníka či sýry a uzeniny ze supermarketu. Při nákupech se vám bude hodit i vlastní pratelná plátěná taška či stylová síťovka, kterou snadno složíte do malé ruličky.

Ekologické vychytávky pro každodenní použití – plátěné tašky, bavlněné sáčky na ovoce a zeleninu, bambusové termohrnky na kafe a spoustu dalších potřeb nabízí např. e-shop Econea.cz. Nakupte tu a vrátí se vám až 6 % z nákupu zpět!

Péče o pokožku přírodně

Silikony, parabeny nebo hliníkové soli obsahuje celá řada kosmetických přípravků. Pro naše zdraví jsou přitom prokazatelně škodlivé. Přírodní kosmetika tyto složky neobsahuje, naopak čerpá pouze z přirozených zdrojů, které ošetří i citlivou pokožku a po použití nezatěžují vodní zdroje a životní prostředí.

Pokud chcete jít ještě o krok dál, měla by váš nákupní košík plnit přírodní BIO kosmetika s certifikací prokazující ekologicky šetrný způsob zpracování výrobku a pěstování použitých složek v rámci kontrolovatelného ekologického zemědělství. Využít můžete i tuhé mýdlo či tuhý šampon a vyhnout se tak plastovému obalu.

Méně je někdy více

Už jen přemýšlení o způsobech, jak se v rámci každodenního života chovat zodpovědněji vůči životnímu prostředí je prvním krokem k pozitivní změně. Stejně tak motto „méně je více“. Umírněná spotřeba totiž planetě uleví mnohem víc než bezhlavé nakupování. Před každým nákupem si proto promyslete, zda danou věc opravdu potřebujete nebo chcete a najdete pro ni využití.

Jaké jsou vaše tipy pro ekologičtější nákupy a provoz domácnosti? Svěřte se nám v komentářích!

Nakupujte ekologicky šetrné potřeby pro domácnost výhodně s VratnéPeníze.cz a získejte část ceny nákupu zpět!